WelcOme tO kacirekkk.blOg.cz..I'm Kate and my age is 13 years...I live in JBC and I gO tO schOOl arbesOva...I lOve music and my friends...MOstly my friends Květa and DOminika...AlsO I lOve BOys,Sing and dance...

ACTUAL articles

zDeE -Zpřátelit???
zDeE- Neruším blog!!!!

Červen 2008

obrázky psounů

30. června 2008 v 11:54 psouni

Psouni

že jsou krásní??????

obrázky surikat

30. června 2008 v 11:39 surikaty

Surikaty

no nejsou překrásné?????????

info o psounech

30. června 2008 v 11:24

Psouni

Délka těla 28-33cm
Délka ocásku 8-10cm
Hmotnost 0,9-1,6kg
Délka života 8,5roku
Délka březosti 27-33 dní
Počet mláďat 3-5
Počet porodů za rok 1
Počet zubů 22
Tělesná teplota 36-37°C
Druhy psounků:
Psoun prériový, psoun Merriamův, psoun Allenův, psoun bíloocasý.

Způsob života:

Psoun je denní savec a své aktivity mimo doupě přizpůsobuje počasí. V chladném počasí se stává odpočívajícím až spícím, ale nezimuje. Na jaře se páří, po měsíci se rodí 3-5 slepých, hluchých a neosrstěných mláďat. Ty opustí podzemní doupě po šesti týdnech. Rodina se skládá z jednoho samce, jedné až čtyř samic a mláďat do dvou let. Psouni se chovají sociálně, často několik jedinců tvoří obrovská společenstva. Jsou zde ovšem rodinná teritoria a ta jsou obhajována. Ta jsou velmi přísně respektována, především v době páření. Právě v tuto dobu se projevuje i asociální chování psounů. V období kojení nehlídaná mláďata zabíjejí samice ze sousedních rodin. Toto chování si vysvětlujeme dvojím způsobem, buď se u kojících matek projevuje nedostatek energetických látek - hlavně bílkovin. Nebo samičky, svým kanibalismem tlumí býložravost. Jakmile samičky přestanou kojit začnou být návštěvy zas přátelské. Když se potkávají dva psouni z různých rodin pozdraví se letmým polibkem a očichají si navzájem řitní žlázy. Pokud se neznají půjde každý svou cestou. Jestliže ovšem patří do rodiny, políbí se s otevřenou tlamičkou a vzájemně si pročistí srst. Budou společně konzumovat potravu. V létě se živí trávou a jelikož mají velice jemné jazýčky opečovávají také vegetaci svého teritoria. Když jsou jejich oblíbené druhy trav spaseny nechají toto území ležet ladem, dokud tráva opět nenaroste. A naopak jsou natolik chytří, že se snaží vyhubit druhy rostlin, které jim zrovna příliš nechutnají. Vždy ukousnou jejich výhonky a tím získají prostor pro žádané druhy rostlin.

Příbytky:

Kolonii psounů prozradí pískové valy kolem jednotlivých vchodů do nor. Při stavbě nového obydlí kypří psouni nejprve půdu předními končetinami. Teprve poté začnou hloubit 3-5m hluboké nory, záleží na kvalitě půdy. Přibližně v poloviční hloubce si vytvoří boční mezipatro, do kterého se uchýlí při pronásledování nepřítelem. Tam se také pokoušejí nezvaného hosta zastavit před proniknutím dále do obydlí. Právě při nebezpečí vydává psoun varovný štěk, který na blížícího se nepřítele upozorní. Vzdálenost vchodů jednotlivých rodin je přibližně 5-6m. Na koncovou část vstupních chodeb, které ústí buď do obytného prostoru, nebo se ohýbají vzhůru. V ohybech vznikají vzduchové bubliny, ve kterých se psouni zachraňují při záplavách. V chodbách zajišťuje výměnu vzduchu "klimatizační jednotka". Stavitelé chodeb totiž dbají na to, aby vstupní vchody nikdy neústily ve stejné rovině. V období zimního odpočinku jsou dutiny vystýlány trávou a senem. Spojovací chodby zajišťují i kontakt s ostatními rodinami.

Psoun společník:

Psouni jsou společenští tvorové a samotou velice trpí. V přírodě se neustále vzájemně hladí, líbají, objímají a opečovávají. Chováme- li je v zajetí,musíme jim věnovat mnoho času a nahradit jim smečku!Psouni si k vám vytvoří velice silné pouto a přijmou vás za své,ale pozor musí vědět,že vůdcem smečky jste vy,nikoli psoun.

Rozhodli jste se pro psouna?

Pokud se rozhodnete pořídit si psouna,musíte si uvědomit,že si pořizujete divoké zvíře a proto bude potřebovat zvláštní přístup. Budete muset respektovat a hlavně pochopit jeho přirozené chování. Psouni jsou velice společenští tvorové a budou vyžadovat spoustu vaší pozornosti a to třeba po 8 let. Pro psouny budete autoritou,jakmile vás jednou přijmou za člena své smečky,ale nikdy nebudete mít nad psounem plnou moc, i když ho do jisté míry můžeme ovládat.

Jak psouna správně krmit? Strava:

Psouní potravou jsou všechny druhy trávy, seno, bylinky, kořeny, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, kapusta, zelí, brokolice, sladký brambor, mrkev, jablko, kostky pro hlodavce, granule pro činčily, kukuřičné klasy, fazolové lusky. Dokonce i drobný hmyz.
V přírodě se chutě psouna mění, to co mu chutná dnes, může zítra zůstat bez povšimnutí. Proto je dobré krmit pestrou stravou a často jídelníček obměňovat – různé druhy zeleniny, ovoce, zelené trávy a sena. Jen vojtěškovému senu se raději vyhneme a podáváme pouze jako odměnu, je kalorické a psouni po něm tloustnou!
Psouni drženi v zajetí mají tendenci k otylosti. Proto je důležité, aby měli dostatek pohybu a byli správně krmeni. Pokud jsou krmeni přespříliš onemocní a zemřou!
Nesmíme zapomenout na čerstvou vodu, nejlépe v pítku, nejprve se ale musíme ujistit, že z něho psoun dokáže pít!!!
Čas od času jako pamlsek:
Trochu směsi pro králíky, psí granule, ořechy nebo rozinky. Musí se ale jednat opravdu jen o občasné pamlsky, pokud svému psouníkovi nechceme ublížit!!!
Když se budeme snažit řídit dle jídelníčku, jaký mají psouni v přírodě, vyhneme se zdravotním komplikacím. Jako doplněk stravy je vhodné podávat vitamínové granuláty pro hlodavce.

"Výcvik"

Pokud se budete psounovi dostatečně věnovat můžete ho naučit mnoha věcem. Přijít na zavolání,chození na vodítku,poprosit o pamlsek … Musíte si ale uvědomit,že to není pes a dle toho klást na zvíře požadavky!I u psounů platí,že láska prochází žaludkem. Vše samozřejmě potřebuje trénink a trpělivost. Po dostatečném nacvičování chůze na vodítku se můžete vydat i na procházku do přírody. Raději psouna nepouštějte z vodítka,i když vás doma poslouchá sebevíc!Hlavně nezapomeňte,že psoun potřebuje mnoho vaší pozornosti a lásky,kterou vám s radostí bude oplácet.

Přinesli jsme si psouňátko!

Samozřejmě je nejlepší si pořídit mládě(7-8týdnů), bude si lépe zvykat a hlavně snáze vychovávat a učit se!Když si ho přinesete domů, co nejvíce se mu věnujte, chovejte ho a mazlete se s ním. Hodně na něho mluvte. Říkejte mu jménem. Usměrňujte ho když bude kousat a nepouštějte ho z rukou dříve, než bude úplně klidný. Teprve pak ho dejte na zem. Nedovolte mu, aby vyskakoval z klece, když ji otevřete, ale naučte ho, že vždy nejprve musí do vašich rukou a vy budete ten, kdo ho pustí na zem proběhnout! Za hezké chování psouníčka odměňte!

Co psoun nesmí!

Pokud váš psoun bude dělat něco co nemá, např. ohryzávat nábytek - tleskněte a důrazně řekněte "FUJ". Psouna nikdy nabijte!!! Dosáhli by jste jen toho, že vám přestane důvěřovat. Někteří chovatelé doporučují nanejvýš psouna plácnout gumou na konci obyčejné tužky. Raději se tomu snažte předcházet a psouna nasměrujte na něco, co hryzat může. Snažte se najít něco, aby to bylo pro psouna dostatečně zajímavé!Jestliže nebude psoun na slovní zákaz reagovat zavřete ho ihned zpět do klece!Ale pozor, aby psoun chápal, tak pokud nic neprovedl vždy ho před vrácením do klece pochovejte, podrbejte a pomazlete se sním. Také když svého mazlíčka budete chtít pustit proběhnout, nejdříve ho vezměte do náruče pohlaďte a teprve pak ho pusťte na zem.

Kde bude bydlet?

Venkovní ubikace

Nejlépe chováme skupinu jednoho samce a více samic. Pro 4 psouny je vhodný prostor o velikosti 3m2. Je nezbytné, aby základy, nejlépe betonové sahaly do hloubky 2m. Výběh musí být zasypán těžkou jílovou půdou, ve které si psouni budou vytvářet nory.

Psouní klec

Samozřejmě i psouni potřebují mít svůj koutek, kde budou v době vaší nepřítomnosti nebo když zrovna nebudete mít čas na ně dohlížet.
Klec by měla být alespoň 60x50x80 cm, nejlépe vyhovuje víceúrovňová klec na fretky, kde je větší možnost k pohybu. Klec by měla být čištěna alespoň jednou týdně. Dovnitř dáme seno, kukuřičnou podestýlku, látku, nejvhodnější je polyesterová tabulová vata do pokrývek, ze které si psoun udělá pelíšek. Hlavně nedávejte psounům bavlněná trička, prostěradla, vatu ani nic podobného, co by mohlo pouštět vlákna!Psounův organismus totiž není schopen vylučovat cizí částice a tak by vám psoun mohl i zemřít. Nejlépe ověříte látku, když ji navlhčíte a přejedete po zrcadle!
Měla by obsahovat:
-domeček na spaní beze dna pro snadnější údržbu
-misku s pískem jako toaletu
-dvě nerez. nebo kameninové misky na suché krmivo a zeleninu
-pítko
-bidýlko
-kousek lana nebo hračka z provazu
-krmítko na seno
-kus dřeva na hlodání

Něco k hlodání?

Psouni musí hlodat! Jakožto hlodavcům jim rostou řezáky neustále, proto je musí obrušovat. Pokud jim neobstaráte něco vhodného a zajímavého k hlodání, mohou jim zuby přerůst a začnou s deformovat. V lepším případě si psoun vypomůže nábytkem, což samozřejmě také není vítaná varianta. Na hlodání mu dejte větve stromů, ale i mrkev, brambory, granuláty pro hlodavce nebo pár oblázků. Uspět můžete i s hračkami z tvrzené gumy, které mají běžně v chovatelských potřebách. Nezapomeňte, že budete muset přizpůsobit domácnost, tak aby se psounovi nic nestalo. Zajistěte, aby se nedostal k čistícím prostředkům, nevhodným potravinám, elektrickým spotřebičům a kabelům!!!Pozor na otevřená okna!

Info o surikatách

30. června 2008 v 11:04 | kacirekkk |  surikaty

SURIKATA

(Suricata suricatta)

Řád: šelmy (Carnivora)

Podřád: pozemní šelmy (Fissipedia)

Čeleď: promykovití (Herpestidae)

Hmotnost: 0,6 - 1 kg

Délka těla: 25 - 31 cm

Délka ocasu: 20 až 24 cm

Výška těla: 9 - 13 cm

Zbarvení: šedohnědá srst s příčnými pruhy, nejširší jsou uprostřed hřbetu.
Černě rámované oči, černá špička ocasu.

Rozšíření: jižní Afrika

Doba březosti: 70 dní

Někteří další příslušníci čeledi promykovití: promyka ichneumon,
promyka mungo, promyka zlatá, promyka nosatá, promyka bažinná,
promyka červená, promyka abudavan, promyka štíhlá, mangusta
žíhaná, mangusta černokrká, mangusta drobná, mangusta liščí,
magusta tmavá, mangusta plavá.ANATOMIE SURIKATY


OČI

Surikaty dokážou objevit predátora ve vzduchu, například orla na
vzdálenost několika set metrů. Daleko hůře vidí na blízko.

KŮŽE A SRST

Tmavá kůže a tmavé kořínky pískově zbarvené srsti pomáhají
regulaci teploty. Když se po ránu surikaty sluní, srst je rozevlátá,
přes den v horku přiléhá těsně na tělo. Řídká, ale poměrně dlouhá
srst vytváří zdání, že jsou surikaty větší, než opravdu jsou.

TLAPY

Jsou vyzbrojeny dlouhými silnými hrabavými drápy. Jsou to vynikající
nástroje na hrabání. Nevylučuje se, ale ani není dokázáno, že tlapami
vycítí surikata pohyb kořisti pod pískem.

UŠI

Ušní boltce jsou velmi malé a zvláštní záhyb na nich uzavírá a chrání
zvukovod před nečistotami z hrabání. Surikaty neustále naslouchají,
zda odněkud nehrozí nebezpečí. Pokud ano, upozorní na ně ostatní
ostrými štěkavými zvuky.

ČENICH

Vynikající čich pomáhá surikatám zjistit a lokalizovat potravu pod pískem.
Je zároveň životně důležitý pro poznávání členů vlastní skupiny.

PACHOVÉ ŽLÁZY


Vydávají pižmový pach a jsou umístěny jednak u řitního
otvoru, pod bradou a ve slabinách. Dominantní samec má nejsilnější
pach z celé skupiny a značkuje teritorium.